Hizmetler

  ENTEGRE PROGRAMLAMA

  BIOS GÜNCELLEME


ARAMA

BIOS GÜNCELLEME

 

BIOS NEDİR? 
  
NEDEN BIOS GÜNCELLENİR?
    

Bios Versiyonunun Hatalı Olduğu  ya da Yetersiz Kaldığı Durumlarda;

Bios Bilgisi Hatalı Güncellenirse ya da Virüslerden Dolayı Hasar  Görürse;   

     bios11    

 

BIOS NEDİR?

BIOS adı “Basic Input / Output System” ( Temel Giriş / Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. ROM adını verdiğimiz “Read Only Memory” (Sadece Okunabilir Bellek) bir chip içine depolanmıştır. En son çıkan anakartların çoğu şimdilerde kullanıcılar tarafından kolayca güncellenebilen Flash BIOS olarak da bilinen EEPROM “Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory” ( Elektrikle Silinebilir Programlanabilir Sadece Okunabilir Hafıza) kullanmaktadır.  Bilgisayarı ilk açtığımızda çalıştırılan ilk program BIOS dur. İlk olarak bilgisayarın donanımını tarar ve test eder (Bu işlem Power On Self Test veya POST olarak adlandırılır). Daha sonra BIOS işletim sistemini yükler. BIOS içindeki bilgiler bazı zamanlar CMOS diye de adlandırılan SETUP programı ile değiştirilebilir. Run Time Service olarak adlandırılan aynı zamanda BIOS ‘un bir fonksiyonu olan komut kümesi bilgisayarın donanımını kontrol etme işleminde işletim sistemine ve uygulama programlarına yardım eder.  BIOS ,bilgisayarın donanımı hakkında tüm bilgiye sahip olur ve bu donanımların birbirleri ile haberleşmeleri işlemini BIOS üstlenir.  Örneğin ses kartı, ekran kartı ve ethernet kartı  gibi parçaları üzerinde barındıran bir anakart aldığınızda, anakartınızın üzerine takılı olan aygıtların listesini işletim sisteminize BIOS verir. Anakart üzerinden desteklenen bir donanımı iptal ettiğimizde ise (örneğin, BIOS'dan anakartın ses özelliğini iptal ettik) işletim sisteminiz bu aygıtı artık görmeyecektir. Diğer taraftan, BIOS bir yazılım olduğundan, anakartın dengeli ve performanslı çalışması için kullanıcılara ayar yapma olanağı sunuyor.

BIOS, anakartınızın özelliklerini ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri, kullandığınız işletim sistemine aktaran, minik bir işletim sistemidir. Çeşitli BIOS üreten firmalar vardır. Bunlar: AWARD, AMI ve Phoenix BIOS. Phoenix BIOS ile AWARD BIOS birleşerek, bazı anakartlarda ikisinin ortak ürünü olan BIOS'lardan kullanılmaya başlandır.

board


 


Güç Düğmesine bastıktan hemen sonra, BIOS devreye giriyor ve POST (Power On Self Test) denen kısa bir analiz-test yapıyor. Bu analiz ile birlikte, üzerine takılı olan PnP (Tak ve çalıştır) aygıtları tanımaya olanak sağlıyor. Bir aksilik olduğunda bunu size yazılı mesaj olarak ya da ses ile bildiriyor. Tahmin edeceğiniz üzere, BIOS, -diğer anlamda- PC'nin boot etmesi için gereken bir sistemdir.

 


NEDEN BIOS GÜNCELLENİR?        ( BIOS UPDATE & BIOS REFLASHING )

Bios Versiyonu Hatalı ya da Yetersiz Kaldığı Durumlarda;

Tıpkı işletim sistemlerinde olduğu gibi BIOS'lar da hata içerebilir. Eğer anakartınız bir donanım ile çalışmayı reddediyorsa  veya uyumsuzluk yapıyorsa, bu sorunları ve hataları BIOS güncellemeleri ile gidermek mümkün olabilir. Kısacası BIOS güncellemesi, anakartınızın üreticisinin çıkardığı daha yeni BIOS sürümünü, kullandığınız BIOS ile değiştirmektir. Ortada bir sorun yokken BIOS Güncellemek pek mantıklı değildir. Ama yeni özellikler gelmiştir, kritik sorunlar giderilmiştir, o zaman BIOS’u güncellemesi yaparız. BIOS güncelleme sadece sorunları gidermek için yapılan bir işlem değil. Örneğin yeni bir işlemci çıktı, anakartımız teorik olarak bu işlemciyi destekliyor. Ama işlemciyi taktığımızda, işlemcinin yanlış algılandığını görüyoruz. Benzer bir şekilde 80GB ya da 1200GB lık bir Hard Disk Drive bilgisayarınıza takmak istiyorsunuz ama anakartınızın bu kapasitedeki bir diski desteklemediğini görüyorsunuz. Bu durumda BIOS‘u güncelleriz ve yeni işlemcimizin ya da Hard Diskinizin  tam olarak algılandığını görürüz. Bu güncelleme işini, BIOS yazılımının türüne göre veya anakart üreticisine göre farklı farklı yazılımlar ile yapabilmemiz mümkün. Örneğin, AWARD BIOS kullanan bir kişi, BIOS güncelleme yaparken AWDFLASH programını kullanır. Anakart üreticine göre de değişir demiştik. Asus anakartlar AWARD BIOS kullanmasına rağmen, AFLASH adında kendilerine has bir program kullanırlar. Bu tür bir durumda anakart üreticinizin internet sitesinden bios update linklerine girerek gereken bilgileri alabilirsiniz.

Bios Bilgisi Hatalı Güncellenirse ya da Virüslerden Dolayı Hata Görürse;

Anakart üretici firmaların internet sitelerindeki BIOS güncelleme bilgileri doğrultusunda yapılan güncellemeler sırasında oluşabilecek hatalardan dolayı (güncelleme sırasında power ın kesilmesi, entegreye bilgiyi tam yazamama, bios versiyonunun yanlış belirlenmiş olması v.s ) anakartınız Power on Self Test i yapamaz ve bundan dolayı da anakartınızın üzerindeki donanımı tanıyamaz.  Böylesi bir durumda Anakartınız bir daha çalışmaz hale gelir.  İnternet ortamından gelebilecek bir takım virüslerden dolayı da anakartınızın bios bilgisi hasar görür ve bir daha çalışmaz. Böylesi bir durumda anakartınız boot işlemini gerçekleştiremediğinden disketle ya da internetten bir güncelleme yapma imkanınız yoktur.

 


 

Firmamız, bu durumda olan anakartlara 1998 yılından beri profesyonel bir şekilde müdahale ederek çalışır hale getirmektedir. Universal Programmerlardan  HI-LO SYSTEMS   ve XELTEK  firmalarının  distribütörlüğünün yapan firmamız çok gelişmiş cihazlar ile anakartların BIOS entegrelerine fiziksel olarak müdahale ederek %100 başarılı sonuçlar elde etmektedir.


 

 REV1 REV2

Anakartınızın markalı bir anakart  ve üzerinde modelini belirten bir baskı olması yeterlidir. Anakartınızın, kendi  marka ve modelinin son versiyonu yüklenerek çalışır hale getirilmektedir.

Her marka ve model  bios entegrelerini anakarttan ayrılarak Universal Programmer cihazlarımız   ile,  1500 den fazla bios firmware arşivimizden anakart modeline göre seçilerek yükleme yapılır.
Bios Firmware arşivimiz, bugüne kadar çalıştırılmış olan tüm anakartların  BIOS bilgilerinin bir araya getirilmesinden ve anakart üretici firmaların birçoğunun internet sitelerinden indirilmiş bios versiyonlarının bir araya getirilmesinden oluşturulmuş bir arşivdir.

Winbond, Atmel, SST, MX, İntel, Mostel Vitelic, Asd, AMD, EON gibi  1Mbit (128Kbyte), 2 Mbit  (256 Kbyte)  ve 4 Mbit (512 Kbyte) lık ,    tüm EEprom lar programlanabilmektedir.  BIOS chip ini ters takma veya yanlış söküp-takmalardan dolayı entegresi fiziksel olarak hasar gören ( yanma, bacak kopması v.s ) müşterilerimiz için her kapasitede EEPROM stoklarımızda mevcuttur.


 

 plcc13 
Anakartların üzerindeki sabit Kare tip 32pin PLCC entegreler dahil anakartlarınızdan sökülerek programlanır ve tekrar yerine montajı yapılarak çalışır bir şekilde teslim edilir.

 

 plcc12

 

 

 

 

Copyright ©2006 Beti.com.tr